Lasten ja nuorten harrastaminen jatketaan helmikuussa
30.1.2021 9:25 Uutisointi / Pääsivusto

Lapset ja nuoret jatkaa harjoittelua aikuiset eivät vielä.

Hyvinkään kaupunki ja Keusote ovat höllentäneet lasten ja nuorten rajoituksia helmikuun alusta alkaen. Tämä mahdollistaa nyt kaikkien alle 20 vuotiaiden harjoittelun jatkamisen rajoitettuna myös sisätiloissa. Aikuisten kilpailutoiminta on sisätiloissa keskeytettynä ainakin helmikuun ajan ja harjoittelutoiminta toistaiseksi. Hyvinkään kaupunki ja Keusote painottaa tilanteen herkkyyttä ja antaakin nyt mahdollisuuden seuroille näyttää, että harjoittelua voidaan jatkaa vastuullisesti. Korona viruksen kanssa tilanne on, kuitenkin erittäin herkkä ja tämän takia tilanne voi muuttua nopeasti. Nyt meidän kaikkien seuratoimijoiden lajista riippumatta täytyy noudattaa annettuja ohjeita pitääksemme harrastustoiminta mahdollisena. Harrastustoimintaa on rajoitettu maksimissaan 10 pelaajaan (plus pakolliset valmentajat) kenttä osio. Salibandyn osalta voimme siis ottaa ainakin 20 pelaajaa meidän kaikkiin käytössä oleviin saleihin.

Toimintaa koskevat ohjeistukset seura on jakanut joukkueille ja edellyttää kaikkia harjoituksiin osallistuvia niitä noudattamaan. Ohjeistusten noudattamatta jättäminen aiheuttaa joukkueen osalta vuorojen eväämisen.

Toimitaan yhdessä vastuullisesti ja mahdollistetaan harrastustoiminnan jatko!


Keusoten ohjeistus

https://www.keski-uudenmaansote.fi/koronavirus/kor...   
Lisää uutisia
Sport Club Hyvinkää
«  Marraskuu   »
Kategoriat