SPORT CLUB HYVINKÄÄ MUKANA YLÄKOULUN URHEILULUOKKAVALMENNUKSESSA STADIUMIN TUKEMANA
Sport Club HyvinkääJulkaistu: 08.11.2022 21.58

SPORT CLUB HYVINKÄÄ MUKANA YLÄKOULUN URHEILULUOKKAVALMENNUKSESSA STADIUMIN TUKEMANA

SCH on mukana ensimmäistä vuotta Vehkojan yläkoulun urheiluluokkavalmennuksessa.

Vuonna 2009-syntyneistä salibandyn pelaajista urheiluluokalle pääsi kolme pelaajaa koulun hakuprosessin kautta. Valintaan vaikuttavat mm. koulumenestys, motivaatio sekä valmentajan arvio. Hakuprosessiin kuuluvat kirjallinen hakemus sekä koululla rehtorin ja opettajan järjestämä haastattelu. Lisäksi seuran tulee sitoutua valmennukseen, kaksi oppituntia viikossa, kolmen lukuvuoden ajan.

Kun urheiluluokkavalmennus tuli uutena osa-alueena SCH:n toimintoihin, seura oli yhteydessä seuran yhteistyökumppaniin Stadiumiin. Stadium lähti ilomielin tukemaan nuorten harrastamista sponsoroimalla urheiluluokkavalmennusta. “Lähdemme ehdottomasti mukaan tukemaan toimintaa koko kolmelle vuodelle”, vastaa Stadiumin seuravastaava Janne Helenius. Stadiumin tuella SCH saa palkattua valmentajan lukuvuosille 2022-2025.

Tällä mahtavalla Stadiumin satsauksella SCH sai hienosti startattua urheiluluokkatoiminnan ja SCH on tuesta ehdottoman kiitollinen.

Lukuvuosi on jo hyvässä vauhdissa ja koulunkäyntiin sisältyvät salibandytreenit ovat päässeet käyntiin urheiluluokkavalmentaja Joel Vallinkosken johdolla. “Urheiluluokan valmennus on lähtenyt mukavasti käyntiin ja pelaajat ovat osoittautuneet olevan todella motivoituneita salibandya kohtaan. Pienryhmän kanssa ollaan keskitytty syksyn ajan lajinomaisten alueiden lisäksi myös yleiseen kehonhuoltoon” kommentoi valmentaja Vallinkoski.

Ensi vuoden syksyllä yläkoulun aloittavat 2010-syntyneet nuoret. Mikäli nuori harrastaa salibandya ja asuu Hyvinkäällä, on vuodenvaihteessa mahdollisuus hakea urheiluluokalle Vehkojan kouluun.

(Kuvassa urheiluluokkavalmennettavat, vas. Tatu Meltola(ErVi), Jasmin Öhman(Häme Stars), Joona Kallio(SCH), Juho Suorajärvi(JoKi) sekä valmentaja Joel Vallinkoski(SCH))

Lisätietoja urheiluluokkatoiminnasta antavat:

Sport Club Hyvinkään hallituksen jäsen Lasse Meltola, 0400 439 014

Vehkojan koulun rehtori Janne Peräsalmi, janne.perasalmi@hyvinkaa.fi