Salamille kultaa Tallinnasta!
28.5.2019 11:24 Uutisointi / D2 pojat / P07

Riemua huikeasta turnausvoitosta Tallinnassa.


SCH Salamille kultaa Tallinnasta!

Hyvinkään Sport Clubin 2007-syntyneiden poikien salibandy joukkue Salamat osallistui 24.-26.5. Tallinnassa pidetyn kolmipäiväisen Tallink Floorball -turnauksen Eliittisarjaan. Viikonloppu oli huikea. Ensimmäistä kertaa ulkomaanturnaukseen osallistunut joukkue nautti mahtavista ja mieleenpainuvista kokemuksista. Turnaus tarjosi tiukkoja pelejä sekä kotimaisia että ulkomaalaisia joukkueita vastaan.

Salamat voittivat kaikki turnauksen pelinsä. Alkusarjan otteluissa Salamat kukisti sekä FBC Turun että Luumäen Floorball teamin lukemin 7-2. Latvialainen joukkue Kursi U11 kaatui tiukan taiston jälkeen 4-3. Loppuottelupaikka varmistui 4-0 voitolla Grankulla IFK:sta. Finaalissa vastaan tuli tuttu vastus Hämeenlinnasta. Pojat kuulutettiin kentällä pimennetyssä hallissa suuren maailman tyyliin tulipatsaiden välistä savusumun saattelemana. Erittäin tasaisen taiston jälkeen Steelers taipui Salamille lukeminen 3-2 ja kultamitalit ripustettiin ansaitusti hyvinkääläisten kauloihin.

Valmennus oli erittäin tyytyväinen poikien panokseen ja suoritukseen turnauksessa. Pelaajat pelasivat hienosti joukkueena yhteen ja toteuttivat kentällä etukäteen suunniteltuja pelitaktiikoita.

Joukkueen kausi päättyi parhaalla mahdollisella tavalla turnausvoittoon. Seuraavaksi on vuorossa siirtyminen kohti kesän harjoituskautta ja alkusyksyn Turun Mestarien Cup -turnausta. Mestareiden Cup on kutsuturnaus, jonne kutsutaan ikäkauden 16 parhaiten menestynyttä joukkuetta Suomessa. Kausi alkaa näin hienosti kovatasoisilla peleillä.

Joukkueessa pelasivat: Eemeli Friman, Aapo Heinonen, Niklas Herttuainen, Onni Kaukonen, Kasper Kivistö, Nemo Koskelainen, Kasper Kouki, Anton Leppänen, Niklas Lindqvist, Atte Matikainen, Veeti Mäenpää, Tatu Niemi, Aleksi Pekaristo, Rasmus Siitari, Anton Tikkari, Daniel Tsutsunen ja Niklas Weckman. Valmentajat: Matti Siitari, Niko Tikkari ja Jarno Heinonen. Joukkueenjohtaja: Anu Kivistö. Huoltajat: Tomi Matikainen ja Mikko Mäenpää. Varustevastaava: Mirka Ylätalo.


   
Lisää uutisia
Sport Club Hyvinkää
«  Heinäkuu   »
Kategoriat