Syksyn kortteliliiga päätökseen!
Sport Club HyvinkääJulkaistu: 08.12.2025 08.07

Syksyn kortteliliiga päätökseen!

Kuluneella kaudella SCH:n P9 joukkue on pelannut Kortteliliigaa joka on perustettu yhteistyössä LFT:n sekä RRS Panthersin kanssa. Kortteliliigan pyrkimyksenä on tarjota säännöllisesti pelejä lähialueella joukkueiden kustannusten sekä ajankäytön pysyessä maltillisina. Pelitapahtumat ovat lyhyitä noin 3-4 tunnin turnauksia joissa pelataan keskenään normaalisti 2 peliä. Turnauksia on järjestetty syksyn aikana Hyvinkäällä, Riihimäellä sekä Lopella kaikkiaan neljä kappaletta. Peliryhmiä on syksyn aikana ollut kuusi turnauksissa, kaksi per seura. Kaikkiaan pelaajia on ollut mukana noin 75 kpl.

Syksyn päätösturnaus pelattiin hyvinkäällä Paavolatalossa jossa pelattiin yhteensä kuusi peliä päivän aikana. Pelien jälkeen kaikille pelaajille jaettiin mitalit syksyn peleistä sekä joukkueet palkitsivat 2-3 tsemppari pelaajaa joukkueistaan.

Jokaisen seuran peliryhmät ovat kehittyneet syksyn aikana huomattavasti ja viimeisessä turnauksessa olikin jokaisessa ottelussa tiukkaa ja tasaista kamppailua, unohtamatta silti peli-iloa sekä reilua henkeä. Näistä asetelmista on hyvä lähteä joululomalle.

Kevätkaudella kortteliliiga jatkaa pelejä normaalisti ja tammikuussa turnaukset aloitetaan LFT:n isännöimässä turnauksessa Lopella.